Vega Dent Diş Polikliniği MENU Vega Dent Diş Polikliniği

Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı

Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı

Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı diş çürüğü genel olarak ciddi bir sorun olmakla beraber büyük oranda önlenebilmektedir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı problemi yaşan çocuklarda genel olarak ağrı, huzursuzluk, sosyalleşmede güçlük yaşaması ve yeme sorunları görülmektedir. Ayrıca çocuklarda okula gidememe durumu olabilmektedir. Yesilbayir Çocuk Diş Sağlığı sorunları yaşan çocukları ebeveynleri zaman kaybetmeden hastaneye götürmelidirler. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı çocukların gelişimini ve okula hazır olma durumları hakkında bilgi vermektedir. Örneğin obezite ve yetersiz beslenme çocukta sosyal ve sağlık problemlerine işaret etmektedir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı'na aykırı olarak fazla bir şekilde aşırı şeker tüketimi çocukta diş çürümesi ile birlikte obeziteye neden olabilmektedir.

Tarihimizden günümüze kadar bebeklerin ilk çıkarmış oldukları dişlere süt dişi denilmektedir. Günümüz anneleri önceki dönem ebeveynlere göre süt dişlerine daha önem vermektedir. Daha önceki yıllarda anneler süt dişlerinin döküleceğini ve tekrar çıkacağı için çocuklarının süt dişlerine önem vermemişlerdir. Fakat günümüzde süt dişlerinin sağlığının çocuklar için büyük önem taşıdığı bilinmekte ve her gecen gün anneler bu konuda bilinçlenmektedirler. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı açısından süt dişleri çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Özellikle çocukların yemeklerini saha sağlıklı tüketebilmeleri için süt dişlerinin sağlığı korunmalı veya tedavi edilmelidir. Yeme problemi yaşamayan çocukların yeterli düzeyde beslendikleri görülmektedir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı problemi yaşan çocuklarda gelişim yetersizliği ve büyüme bozukluğu gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Yesilbair Çocuk Diş Sağlığı uzman doktorları ile çocuklarınızın diş sağlığı ile birlikte gelişimi de sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı etkiyen süt dişlerinin erken kaybedilmesi Çocuklarda dilin doğru konumlandırılamaması nedeniyle konuşma bozukluğu yaşamasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda bu durum çocukta yanlış yutkunma alışkanlığına sebep olmaktadır. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı süt dişleri daimi dişlerin gelme süresine kadar bulundukları bölgeleri korumaktadırlar. Çünkü çocuklarda çene dişleri içerisinde kök gelişimi devam etmektedir. Bu süreç çocukta belirli yaşlara göre devam edebilir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı süt dişleri sayesinde korunur. Çocukta süt dişlerinin sağlıklı olmaması durumunda süt dişleri erken kaybedilir ve bu durum hastada ortodontik problemlere yol açmaktadır.

Çocuklar özellikle süt dişleri dönemlerinde psikolojik olarak önemli ölçüde etkilemektedir. Çocukların okul hayatında süt dişlerinin kötü görünümünden rahatsız olabilmekte ve bundan utanabilmektedir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı problemi yaşan çocuklar ilerleyen zamanlarda okula gitmek istememektedir. Ayrıca Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı içerisinde süt dişlerinin zarar görmesi ve gelişim aşamasında karşılaşılan herhangi bir rahatsızlık daimi dişlerin oluşma sürecinde problemler oluşturmakta veya dişlerin eksik olmasına neden olmaktadır. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı için süt dişleri kişinin ileri ki zamanlarda yaşayacağı rahatsızlıklarda tedavi olarak kullanılmaktadır.

Yesilbayir Çocuk Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Çocuğunuzun diş sağlığı için 2 yaşlarında diş macunu kullanılmaya başlanabilir. Ancak florürlü diş macunu kullanmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize sorunuz. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı için sağlıklı gıdalar tüketilmeli ve tatlı atıştırmalıkları ve içecekleri sınırlandırılmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuz için Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı hekiminizle düzenli diş muayeneleri planlayabilirsiniz. Çocuklarda erken yaşlarda öğretilen sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile çocuğunuzun dişleri hayat boyu sağlıklı kalabilmektedir.

Çocuklarda Diş Çürümesini Nasıl Önlenebilir? Dişi olan her birey diş çürümesi yaşayabilir. Burada diş çürüme hızı çocuklarda daha hızlı yaşanmaktadır. Ancak Yesilbayir Çocuk Diş Sağlığı uzmanları bu durumu etkin müdahalelerle engellemektedir. Yesilbayir Çocuk Diş Sağlığı korunmasına yönelik önlemler ise aşağıda şu şekilde yer almaktadır.  Yesilbayir Çocuk Diş Sağlığı kapsamında çocukların ağız kısımlarına uygun olarak naylon kıllardan oluşan ve yumuşak diş fırçaları kullanılmalıdır. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı için çocukları motive edici renkli, şekilli diş fırçaları ve macunlar kullanılmalıdır. Burada dikkat gerektiren husus ise çocukların diş macununu fark etmeden yutma ihtimali olduğunu göz önünden bulundurulmalıdır. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı için  3 yaşından küçük çocukların diş macunu kullanması önerilmemektedir.

Yesilbayir Çocuk Diş Sağlığının teşvik edilmesi için ebeveynlerinde çocuklarına eşlik etmesi önemli olmaktadır. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için durumu olabildiğince eğlenceli hala getirmelisiniz. Örneğin evlerinizde diş fırçalama panoları yapabilirsiniz. Fırçalama sonrası pano üzerinde birlikte işaretleme yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklarda diş fırçalama sürelerini Yesilbayir Çocuk Diş Sağlığı uzmanları 2 dakika olarak belirlemektedir. Bu ölçümü 2 dakikaya ayarlı kum saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaya yönelik tüketmiş oldukları şeker, çikolata gibi gıdaların diş yüzeylerine nasıl bir katman oluşturdukları aynada çocuklara gösterilerek ve daha sonra fırçaladıklarında dişlerindeki temizliği ve beyazlığı fark etmelerini sağlamalıyız. Bu durum Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı için önem taşımaktadır.

Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı için çocukların diş hekimlerine olan ön yargılarını kırmak için ebeveynlere önemli rol düşmektedir. Ayrıca çocukların en geç 2.5 yaşlarında Yesilbayir Çocuk Diş Sağlığı hekimleri ile tanışmalıdır. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı problemi yaşamayan çocukların en geç 2.5 ve 3 yaşlarında diş kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu durum çocukların diş hekimlerine karşı olan korkularının önüne geçebilmektedir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı probleminin önü geçmek için çocuklara çikolata veya şekerli bir ürün tükettiklerinde ağızlarını çalkalamanın dahi ne kadar önemli bir önlem olduğu Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı hekimleri tarafından vurgulanmaktadır. Yemeklerden sonra ağızın yıkanması sonucunda dişlere yapışan yiyecek ve akıntılar suyla çözünür ve yiyecekler sorun olmaktan çıkabilmektedir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı sadece dişler için değil genel sağlık içinde önem arz etmektedir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı için çocuğun doğumundan itibaren yapılması gereken birçok önlem bulunmaktadır. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı için bebeklerin diş sağlığı için yumuşak bir bez parçası ile dişler temizlene bilinir. Ayrıca bebekleri biberonla yatırmaktan uzak durulmalı ve dişlerin üzerinde leke oluşmalarının önlenmesi için dişler düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Çocuk Diş Sağlığının Alanları

Çocukta süt dişlerinin ve daimi dişlerinin bakımı,

Çocukların dişinde oluşan çürük dolguları ve Tedavileri,

Çocuklarda süt dişler ve daimi dişler için yapılması gereken tedaviler,

Diş kök kanal tedavisi,

Çocuk diş çekimi tedavisi

Çocuklarda yaş gruplarına göre diş çıkarma durumunda yapılması gereken tedaviler

Çocuklarda dişlerde oluşan travmatik kırıkları tedavi,

Çocuklar için Ortodonti

Çocukların diş eti rahatsızlıklarına yönelik tedavi

Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı Alanında uzman diş hekimlerimiz çocuğunuzun bebeklikten ergenlik dönemine kadar profesyonelce tedavilerini ve kontrollerini sağlamaktadırlar. Çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen bu alan aynı zamanda Pedodonti olarak da bilinmektedir. Bu alandaki hekimler ise pedodontis diş hekimleri olarak geçmektedir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı alanında çocukların karşılaşmış oldukları diş dolgusu, diş eti rahatsızlıklarının tedavisi, çocuklarda diş çekimi, süt dişlerin tedavisi, diş hastalıklarına karşı uygulanan tedaviler gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Çocuğunuz ve Pedodontist Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığının bakımı ve tedavisi yetişkinlere göre daha hassas ve dikkatli yapılmalıdır. Aynı zamanda uygulanan tedavi çocuğun psikolojik durumuna uygun ve geniş kapsamlı araştırılmalıdır.  Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı Pedodontistleri çocuk gelişimi ve psikolojisi hakkında bilgi ve fikir sahibidirler.  Ayrıca çoğunuz için alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı pedodontistleri çocuklara doğru teşhis ve hızlı tedavi uygulamaları ile çocukların ağız ve diş sağlığını korumaktadır.  Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığında yanlış tedavi sonucunda çocukların psikolojisi bozulabilmektedir. Bu durum ileride çocukta bilinçsel travmalara yol açabilmektedir. Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı hakkında yetersiz bilgiye sahip olan Pedodontist çocuklara korku ve dehşet yaşatabilmektedir. Bir çocuğun tedavisinde, pedodontist kadar, ebeveynlere de önemli görevler düşmektedir. Yetişkinler çocukları teşvik etmek için kendilerinden örnekler vermeleri çocukları rahatlatabilmektedir. Çocukların sağlıklı ağız gelişimi için Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı uzmanları ve yetişkinlerin çocukların psikolojileri hakkında yeterli düzeyde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

Çocuk Diş Sağlığı Alanında Sık sorulan sorular

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Çocuğun dişleri ne zaman tamamlanır?

Çocuğun uykuda esnasında diş gıcırdatma nedenleri nelerdir?

Çocukta dişler ne zaman çıkmaya başlar?

Çocukta süt dişler ne zaman dökülmeye başlar?

Çocukta dişler neden geç çıkar?

Yesilbayir Çocuk Diş Sağlığı alanında daha çok bilgi için kliniğimizden randevu alabilir muayene olabilirsiniz. Yesilbayir Çocuk Diş Sağlığı. Kliniğimiz Sağlık Bakanlığına bağlı çalışmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda diş sağlığı neden önemli?

Çocuk diş sağlığı tedavisi, çocukların sağlıklı bir diş yapısının oluşmasında önemlidir. Çocuk diş sağlığı tedavisinde 0-13 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunması amaçlanmaktadır. Çocukluk döneminde diş sağlığı tedavilerinin yapılması gelcekte bireyin dişlerinin sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

 

Diş fırçalamanın önemi nedir?

Bireylerin dişlerini korumanın en etkili yöntemlerinden birisi dişleri düzenli olarak fırçalamaktır. Dilşleri fırçalama işlemi ortalama olarak 2 dakika süremeli ve her bir diş 8-10 kez fırçalanmalıdır. Fırçalama işlemi sırasında diş eti birleşim noktaları özellikle fırçalanmalıdır. Çünkü bu noktalarda yemek artıkları ve bakteri plakları oluşmaktadır.

 

Harita

Yol Tarifi Al
Etiketler

#Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı

#Mamak Yeşilbayır Çocuk Diş Sağlığı

İletişim Formu
Vega Dent Diş Polikliniği Vega Dent Diş Polikliniği
(0312) 373 13 14