Vega Dent MENUVega Dent İLETİŞİM : (0312) 373 13 14

Dental İmplant

Dental İmplant

Dental İmplant

Dental implant bugün diş hekimliği alanında birçok diş tedavisine alternatif oluşturan yeni nesil tedavilerden biridir.  Eksik olan dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen kök görevi gören titanyum madeni üzerine yapılan kaplama tedavilerdir.

Dental implant yalnızca diş eksiklikleri durumunda yapılan bir tedavidir. Ağızda sağlam olan dişlere herhangi bir şekilde zarar vermez ve diğer dişlere müdahale edilmez.  Böylelikle implant tedavisi eksik diş yerine uygulanan bir tedavi olarak günümüze gelmiştir. Bugün diş hekimlerinin ve hastaların en çok tercih ettikleri tedavi yöntemidir. Genel anlamda bakıldığında ve özellikle çiğneme fonksiyonu açısından son derece güçlü doğal dişlerden çok daha sağlam ve dayanıklıdır tedavidir. Ayrıca diğer protez tedavilerine göre çok daha çiğneme fonksiyonu gelişmiş bir tedavidir. 

Dental İmplant Tedavisi

Dental implant tedavisi çene cerrahisi alanına giren bir tedavidir.  Ancak çene cerrahisi ile ilgili olmasına rağmen diğer diş tedavilerinden farklı bir anestezi işlemi yapılmaz.  Lokal anestezi uygulanarak tedavi gerçekleştirilir.  Dental implant tedavi aşamasında hasta açısından hiçbir sıkıntı oluşturmaz.  Ağrı ve acı hissedilmez.  Ancak implant tedavinin suresi diğer tedavilere göre daha uzun bir tedavidir. 

İşlem açısından bakıldığında bir diş çekimi kadar kolay bir uygulamadır. Dental implant tedavisi diş eksiklikleri durumunda o bölgeye diş kökü görevi yerine geçen doku ile uyumlu titanyum maddesinin çene kemiğine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir.  Titanyum uzun yıllar kullanılabilen sorun çıkarmayan ve güçlü bir çiğneme yeteneği kazandıran bir maddedir. Hiç diş bulunmayan hastalarda halk arasında damak ya da takma diş olarak bilinen hareketli protezlerin yerine de dental hareketli implant protezler yapılır.  Ağızdan çıkma derdi olmadan ve konuşurken hastayı rahatsız etmeden rahatlıkla kullanılabilen ve hasta çıkarmadığı sürece ağızdan çıkmayan istediği sürece ağızda kalabilen protezlerdir. 

Günümüzde bütün dişlerini kaybeden hastalara uzun ömürlü bir tedavi olması açısından dantel hareketli protez tedavisi uygulanmaktadır.  Dental implant tedavisinin hasta açısından sorun oluşturan kısmı tedavinin uzun sürmesidir.  Onun dışında hiçbir sorun oluşturacak bir tedavi değildir. 

İmplant Sonrası Ağız İçi Bakımı Ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?

İmplant diğer tedavilere göre daha uzun soluklu bir tedavidir.  Yaklaşık olarak 3 ay ile maksimum 9 ay gibi bir iyileşme süreci vardır.  Bu süre içinde ağız ve diş bakımı son derece önemlidir.  Ağız içine yerleştirilen implantlar doğal olmadığı için temizliği insanın kendi dişini gösterdiği özenden çok daha fazla olmalıdır.  İmplant tedavisi kolay bir tedavi değildir.  Temizliği de doğal diş ve ağız içi bakımı kadar teferruatlıdır.  Ancak bu bir öğrenme sürecidir ve bundan sonraki süreç çok kolaydır. 

İmplant sonrası ağız içi bakımını sağlama konusunda en önemli olan bunun için zaman ayırmaktır.  Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanması diş ipi kullanarak diş aralarının temizlenmesi ve ara yüz fırçası ile yine günde 2 kez diş aralarının temizlenmesi çok önemlidir.   Bu periyodik olarak yapılmalı ve kesinlikle unutulmamalıdır.

Dental İmplant Fiyatları

Dental implant fiyatları genel anlamda değerlendirildiğinde son derece ekonomik bir tedavidir.  Çünkü iyi bir dental implant tedavisinden sonra hastanın ömür boyu diş sorunu tamamen ortadan kalkar.  Bu noktadan bakıldığında oldukça ödenebilir koşullarda bir tedavidir. 

Başlangıçta hastalara dental implant fiyatları yüksek gelebilir.  Ancak kullanılan malzemelerin tamamı ithal ve son derece kaliteli malzemelerdir.  Ayrıca çene cerrahisi alanına giren bir tedavi olması açısından kullanılan cihazların teknolojik olması dental implant fiyatlarını belirleyen unsurlardır.  Kullanılan implantın ithal olması ve döviz kurlarına göre belirlenmesi doğal olarak tedavinin maliyetini etkilemektedir.  Bu nedenle dental implant fiyatı belirlemek mümkün değildir.  Bunun için en doğru adres hekimle yüz yüze görüşmek ilk randevuda tedavinin maliyeti konusunda bilgi almaktır. 

İmplant tedavisi zor bir tedavi gibi görünse de tecrübeli ve deneyimli çene cerrahının yapması durumunda son derece problemsiz bir tedavidir.  Aynı zamanda kolaydır da.  Hasta hiçbir acı ve ağrı hissetmez aynı zamanda dental implant tedavisi ömürlük ve uzun sürede kullanım sağlayan bir tedavidir.  Dolayısıyla Bu noktadan bakıldığında son derece uygun fiyatlardadır. 

Dental İmplant Tedavisinin Uygulanması

Dental implant tedavisinde implant vidaları çene kemiğine yerleştirilir ve yerleştirilen titanyum madeninin doku ile uyum sağlanması beklenir.  Bu da üç 4 ay gibi bir süreye tekabül eder.  Bu arada hem doku ile uyumu sağlanmış olur hem de iyileşme süreci gerçekleşir.  Ardından titanyum vidalarının üzerine protez yapılarak tedavi bitirilir. 

İmplant tedavisi günümüzde en uzun ömürlü sağlıklı ve güvenilir bir biçimde kullanılan tek alternatif tedavidir.  Ancak hastanın implant protezleri uzun sürer ve sağlıklı bir biçimde kullanılabilmesinin temel koşullarından biri ağız içi hijyen ve bakımıdır.  Özellikle implant tedavisinde ağız içi bakımı diğer normal koşullardan çok daha fazla olmalıdır.  Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanması gerekir.  Bunun dışında mutlaka diş ipi kullanılarak diş aralarının temizlenmesi ayrıca ara yüz fırçası kullanarak mutlaka günde bir kez diş ara yüzlerinin fırçalanması gerekir.  

Dental İmplant Tedavisinin Avantajları

İmplant tedavisi genellikle hastaların ve diş hekimlerinin en fazla tercih ettiği tedavilerden biridir.  Ancak bazı hastalar tam anlamıyla implant tedavinin ne olduğunu bilmemesi açısından titanyum vidalarının alerji yapıp yapmadığı veya daha sonradan herhangi bir komplikasyon oluşup oluşmadığı konusunda endişeleri bulunur.  Ancak bugüne kadar yapılan araştırmalar dental implantın hiçbir şekilde kanserojen bir madde içermediği ayrıca çene kemiğine yerleştirilen titanyum videolarının doku ile uyum sağlaması hasta açısından son derece güvenli bir tedavi olduğunu da göstermektedir.  Bunun yanı sıra titanyum vidalarının kemik erimesini geciktirdiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. 

Diş Çekimi Yapıldığı Gün İmplant Tedavisi Yapılır Mı?

Günümüzde dişin çekildiği gün implant tedavisi yapılmaktadır.  Bu tedaviye İmmediat implant tedavisi denir.  Ancak bunun yapılabilmesi için uygun koşulların sağlanması gerekir.  İmmediat implant uygulamasında oluşabilecek en büyük risklerden biri çekilen dişte enfeksiyon olup olmamasıdır.  Enfeksiyon olan dokular tamamen enfeksiyondan temizlenmesi gerekir ve bu işlem lazerle yapılır.  Çekimden sonra yapılan uygulamalarda doğru teknik kullanıldığı durumunda çok daha avantaj sağlamaktadır.  Hatta bu durumda kemik kaybı da oldukça azalmaktadır.

Dental İmplant Süreci

Dental implant süreci hastaya göre ve hastanın ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Dental implant tedavisi için hasta iki farklı muayenehane ziyareti gerçekleştirmesi gerekir. 

Birinci aşama konsültasyon randevusu oluşturma aşamasıdır.  İkinci aşama ise ameliyat için randevu alma ve ardından hastanın takip edilmesi sürecidir.  Üçüncü bir randevuya gerek kalmaz.  Ancak hastaya kemik grefti veya ek işlemler yapılmışsa hastadaki iyileşme süresi biraz daha uzun olur. 

Öncelikle çene cerrahı hastanın durumunu değerlendirir ve özel bir tedavi planı belirler.  Bunun için önce 3D görüntülü bir radyolojik tetkik yapılır. Bu aşamada cerrah hasta ile birlikte konsültasyon yapar ve karşılıklı tedavi planı hakkında görüşürler.  dental implant için kullanılacak anestezinin hangisi olacağı belirlenir.  Ardından hekim tedaviye başlar ve titanyum vidalarını çene kemiğine yerleştirir.  Jant vidaları tedavi bitene kadar çene kemiğine tutunur yani birleşir.  Çene cerrahı O bölgeyi kapatır ve anestezi geçene kadar hasta dinlendirilir.  

Diş implant operasyonunun suresi cerrahın kaç adet implant yerleştireceğine göre değişiklik gösterir.

Zirkonyum İmplant

Zirkonyum diş kaplama ve özellikle implant tedavilerinde uzun ömürlü ve tedavinin garantisi durumunda olan maddelerden biridir. implant tedavisi diğer tedaviler gibi eksik dişlerin yerini doldurarak gerçekleştirilen tedavidir.  Ancak zirkonyum kullanılan implant tedavisinde diğerlerine göre birtakım avantajlar bulunur. 

Zirkonyum İmplant Tedavisi 

  • Öncelikle tamamen doğal bir malzemeden oluşur

  • Hiçbir şekilde metal içermez

  • Doğal diş renginin çok yakın olması sebebiyle son derece estetiktir

  • Metal malzemelere göre çok daha sizin doku ile uyumu tamdır

  • Sağlam ve güvenilir madde nedir

  • Alerjik reaksiyona neden olmaz

  • Kemiklerin kısa sürede kabul ettiği dolayısı ile implant tedavisini kolaylaştıran bir maddedir. 

Zirkonyum İmplant Avantajları

Zirkonyum implant insan sağlığı açısından çok daha faydalı olan ve yeni nesil bir implant tedavisidir.  Zirkonyum implantta eksik dişler tamamlanır ve son derece başarılı sonuç verir.  Zirkonyum yalnızca diş tedavilerinde kullanılan bir madde değil vücudun diğer bütün bölgelerinde kullanılır.  Bunun en önemli sebebi insan vücut dokusu ile uyumlu olmasıdır.  Örneğin kalça eklem protezlerinde zirkonyum maddesi kullanılır.

Zirkonyum maddesinin doğal ve sağlam olması nedeniyle özellikle implant tedavilerinde son derece başarılıdır.  Uzun ömürlü bir diş tedavisi zirkonyum implant ile gerçekleştirilir.  Çünkü zirkonyum maddesi en zorlu koşullarda dahi dayanıklılığı kanıtlanmış bir maddedir.  Bu nedenle çok güçlü performans gösterir.  Aşınma olmaz kolay kolay zarar görmez.  Özellikle metal alerjisi olan hastalar açısından son derece hipoalerjenik olması sebebiyle rahatlıkla tolere edilebilir özelliği vardır.  Ayrıca çarpma veya travma gibi durumlarda kırılmalara karşı da oldukça dayanıklıdır. 

Biyolojik uyumlu olması sebebiyle özellikle implant tedavisinde ve vücudun diğer bölgelerinde kullanılan protezlerde oldukça iyi sonuç vermektedir.  Ayrıca metal olmaması açısından doğal dişlere en yakın estetik görüntüyü zirkonyum implantla yakalamak mümkündür. 

Dikişsiz İmplant

Dikişsiz implant tedavisi yine çene cerrahisi alanına giren tedavilerden biridir.  Dikişsiz implant tedavisinde hastanın diş eti implantın girebileceği ölçüde özel bir aletle açılarak o açılan alana implant drilleri yerleştirilir.  Bu orada implantlar için yuva hazırlar.  Ardından gerçek implantlar yerleştirilir.  Aynı seansta implant kapağı da yerleştirilir.  Yani işlem kısa bir sürede tamamlanır.  Daha sonrasında ise herhangi bir enfeksiyon ödem kanama ağrı gibi herhangi bir olumsuz durum oluşmaz.  Dikişsiz implant diğer cerrahiden daha konforlu bir uygulamadır.  Aynı zamanda çok daha kısa sürede tamamlanır.  Yaklaşık olarak 7-8 dakika gibi bir sürede işle biter. 

Dikişsiz implantta diş eti kesilmez.  Kemik kesi oluşturmadan açılır.  Yani kapalı bir teknikle işlem gerçekleştirilir.  Tıpta genel cerrahi alanında laparoskopi operasyonlara benzer bir işlemdir.  Dolayısıyla dikişe gerek kalmaz.  İyileşme aynı şekilde çok hızlı gerçekleşir.  Kesi yapılmadığı için ödem ve enfeksiyonda oluşmaz.  Dikişsiz implant özellikle sigara kullanan hastalarda çok daha başarılı sonuçlar verir. 

 

İmplant Tedavisi Süresince Hasta Dişsiz Kalır Mı?

İmplant tedavisi başlamadan önce ilk muayene de kaç diş eksikliğinin olduğuna bakılarak nasıl bir tedavi ve ne tür bir geçici protez yapılabileceğine karar verilir.  Çok fazla diş eksikliği olması durumunda hastaya geçici olarak hareketli protez uygulanmakta veya yine hekimin ağız içinin incelemesinden sonra sabit bir protezde geçici olarak kullanılmaktadır.  Tam dişsizlik durumunda veya kısmi olan hastalarda bredent fast &fixed tekniği uygulanır ve aynı gün sabit geçici protezler takılır. 

Fast & Fixed Tekniği Nedir?

implant tedavisinde hastanın kemik yoğunluğunun eksiklik olması durumunda fast & fixed istenilen teknik ile açılı implantlar kullanılır.  İleri cerrahi yöntemlere gerek duyulmadan sabit protezler yapılır.  Bu teknik teknolojik olarak en son uygulanan tekniklerden biridir ve yapılan yöntem yeni nesil bir tedavi yöntemidir.  Fast & fixed tekniği ile dişler çekildiği gün aynı anda implantların yapılması mümkündür.  Dişsiz olan hastalarda ise implantlar yapılır ve aynı gün sabit protezlerinde takılması mümkündür. 

İmplantların Ne Kadar Ömrü Vardır?

İmplant tedavisi çok uzun süre kullanılabilen konforlu ve hasta açısından büyük avantajlar sağlayan tedavilerden biridir.  Tek kelime ile ömürlük tedavidir diyebiliriz.  Ancak implant tedavisinin uzun ömürlü olmasının temel koşulu hastanın ağız içi bakımına özen göstermesidir. 

İmplant tedavisi yapılan hastaların normal koşulların dışında ağız içi bakımına çok daha fazla özen göstermesi gerekir.  Mutlaka 6 ayda bir diş hekimine gidip diş temizliğinin yapılması ve bu kontroller sırasında ise herhangi bir sorun olup olmadığının bakılması çok önemlidir.  Bunların düzenli olarak yapılması durumunda implant tedavisi ömürlük bir tedavidir. 

İmplant Tedavisinde Hangi Oranda Başarısızlık Görülür? 

İmplant tedavisi bugüne kadar yapılanlar ve genel anlamda yapılan araştırmalardan çıkan sonuç implant tedavisinin %98 başarı sağlayan bir tedavi olduğunu ortaya koymuştur.  Tedavinin başarılı olması hekimin tecrübeli olması ve hastanın ağız içi bakımına özen göstermesi ile ilgilidir.  Bir diğer konu ise diyabeti olan hastalarda iyileşme süreci belli oranda diğer hastalara göre daha uzun gerçekleştiği için bu durumda olan hastalarda implantın markası ve hekimin becerisi tedaviyi ve kalitesini belirlemektedir. 

Dikişsiz İmplant Her Hastaya Uygulanır Mı?

Dikişsiz implant tedavisine geçilmeden önce 3D tomografi çekilir.  Yani hekim kemiği üç boyutlu olarak görür.  Navigasyon tekniği denilen bir teknik kullanılarak implant hangi açı ile çene kemiğine yerleştirileceği önceden belirlenir ve buna göre hazırlık yapılır.  Dikişsiz implant tedavisini uygulayacak olan hekim kemiğin anatomik yapısını çok iyi değerlendirmelidir.  En ufak bir hatayı kaldırabilen bir tedavi değildir.  Sonucu başarısız olur.  Bu nedenle bu konuda tecrübeli ve deneyimi çene cerrahları oldukça başarılıdır. 

Dikişsiz İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastanın ağız içinin üç boyutlu tomografisi çekilerek kemik ve diş eti ölçüm cihazıyla boyutları ölçülür.  Ardından bilgisayar yardımıyla hastanın diş ve çene yapısı ayrıntılı olarak incelenir.  Analiz sonuçlarına bakan hekim implantları hangi açı ile ve hangi ölçüler ile yerleştirileceğinin programını yapar.  Kemiğin kompakt denilen sert bir tabakası vardır.  Kompakt kısmı da belli bir genişlik ve derinlik hesaplanarak açılır.  Ardından implant boyutuna uygun olarak freze sistemi uygulanarak implantın yerleştirileceği yuva hazırlanır ve ardından implant o yuvaya yerleştirilir.  Bu süre oldukça kısa bir süreçtir.  Dolayısıyla hasta açısından da son derece konforludur. 

Dikişsiz İmplant Tedavisi Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Dikişsiz implant operasyonu diğer operasyonlardan daha avantajlı ve daha kısa sürede yapıldığı için diğerlerine göre daha konforludur.  Ayrıca dikişsiz implant operasyonunda kanama şişme gibi sorunlar oluşmaz.  Bazı durumlarda ağrı olsa da hafif ağrı kesicilerle bu kısa sürede önlenebilir. 

Dikişsiz implant tedavisinde dikiş olmadığı için yiyecekler tarafından tahriş edilme veya orada bulunan dikişin açılması gibi bir komplikasyon oluşmaz.  Aynı zamanda diş etine giren yiyecekler hastanın canını yakmaz.  Bunun yanı sıra en önemli özelliği hastada açık yara olmadığı için kemik enfeksiyonu riski de bulunmaz.  Bu işlem lazer tekniği kullanılarak yapıldığı için hasta kısa sürede sosyal hayatına dönebilir.


Harita

Yol Tarifi Al
Etiketler

#

İletişim Formu
Vega Dent Vega Dent
(0312) 373 13 14