Vega Dent MENUVega Dent İLETİŞİM : (0312) 373 13 14

24 Saat Açık Dişçi

24 Saat Açık Dişçi

24 Saat Açık Dişçi

Diş hekimliği son yıllarda teknolojik gelişmelerin yanı sıra hizmet alanında da birçok değişiklik yapmıştır.  Bugün 24 saat diş tedavi hizmeti veren diş hekimleri ve diş hastaneleri insan yaşamına girmiş durumdadır.  

Diş ağrısı insanları zorda bırakan genellikle geceleri tutan rahatsız edici bir durumdur. Birçok konuda acil hastane bulurken diş ağrısı çeken insanlar nöbetçi acil bir diş hekimi maalesef bulamamaktaydı.  Ancak şimdi hem diş tedavileri konusunda diş hekimliği oldukça gelişmiş hem de 24 saat açık dişçi hizmeti veren diş hastaneleri ve diş hekimleri bulunmaktadır.  Bu sağlık açısından ve insana hizmet açısından son derece önemlidir. 

Günümüzde Uygulanan Diş Tedavileri

Diş tedavileri bugün bakıldığında önceki yıllara göre çok daha farklı,  daha kısa sürede teknolojik cihazlar kullanılarak yapılmaktadır.  Böylelikle hem hasta uzun süre diş hekimine gidip gelme sıkıntısından kurtulmuş hem de kısa sürede sağlıklı dişlerine kavuşmaktadır.  Bugün uygulanan diş tedavileri;

  • İmplant tedavisi

  • Ortodonti tedavisi

  • Diş eti tedavileri

  • Birçok tedavi yapılmaktadır

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi diş hekimliğinin en önemli tedavilerinden biridir. Özellikle son yıllarda implant tedavisi konusunda da oldukça gelişmeler yaşanmıştır.  Bu gelişmeler her gün daha da gelişmektedir.  implant tedavisinin hastaya sunduğu birçok avantaj bulunur. Bunların en önemlisi hastanın uzun vadede kullanabileceği ve ömürlük dişlere sahip olmasıdır.  İmplant tedavisi bugün birçok tedaviye alternatif oluşturacak kapsamlı bir tedavidir. 

İmplant Tedavi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi tek bir diş eksikliği veya bütün dişlerin tamamen kaybı durumunda yapılan hastaya ömür boyu kullanabileceği tedavi olanağı sunar.  implant tedavisi çene kemiğine yerleştirilen vidalar ile yapılır.  Çene kemiğine yerleştirilen implant vidaları aynı zamanda diş kökü görevi görür.  Dental implant adı verilen yeni nesil tedavi biçimi olan implant tedavisi bugün hem diş hekimleri tarafından hem de hastalar tarafından tercih edilen güvenilir diş tedavisidir. 

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürede Yapılır?

implant tedavisi diğer porselen kaplamalarla kıyaslandığında elbette daha uzun sürede tamamlanır.  Çünkü çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalarının çene kemiği dokusuyla uyum sağlaması ve tutunması gerekir.  Bunun için de yaklaşık olarak 4 ay gibi bir süre beklenir. Bu süre içinde titanyum kemikle bütünleşir ve doku uyumu sağlanır. Daha sonra titanyum vidalarının üzerine dişler yerleştirilerek tedavi tamamlanır. 

Diş Çekimi

24 saat açık dişçi hizmeti acil durumlarda diş hekiminin gerekli görmesi durumunda diş çekimi yapabilir.  Acil durumlarda hastanın ıstırabını dindirecek alternatif tedaviler yapılır.  Diş çekimi diş hekiminin karar vermesi gereken tedavilerden biridir.  

Ancak çekim işlemini gerçekleştirmeden önce genellikle diş hekimleri dişin kurtarılması yönünde çaba gösterir. Bu nedenle çürük diş için yapılabilecek uygun bir tedavi olması durumunda bu tedavi alternatifleri denenir. Dişteki doku kaybının fazla olması ve kurtarılabilecek durumunun olmaması karşısında lokal anestezi uygulanarak diş çekimi gerçekleştirilir. 

Diş Neden Çekilir?

Diş çekilmesi her ne kadar tercih edilen bir durum olmasa da bazı yetişkin kişilerde dişlerin çekilmesi zorunlu olabilir.  Dişler süt dişlerinin yerini alan ömür boyu kullanılırlar.  Ancak ağız içi bakımını doğru uygulamayan hastalarda özellikle diş çürükleri çok daha sıklıkla görülür. Bunun dışında kaza sonucu travmaya bağlı olarak gelişen çürüme sebebiyle de diş hasar görür ve çekilmesi gerekir. 

20'lik Diş Çekimleri 

20’lik dişler genellikle insanları zor durumda bırakan çıkma konusunda sıkıntı yaşatan ve çene kemiğini zorlayan dişlerdir.  18 yaşını dolduran kişilerde çıkmaya başlayan bu dişler, hem alt hem de üst çenenin arka tarafında yer alır.  Bunlar 4 adet büyük azı dişidir. 

Halk arasında bunlara akıl dişi de denir.  İnsanların yaşam kalitesini bozan yeme alışkanlıklarından dolayı yapısı küçülen dişlerdir.  20 yaş dişleri çıkacak yer bulamadıkları için gömülü kalır ve gömülü kalmaları da insanlara ıstırap verir. 

Gömülü 20 Yaş Dişinin Sorunları

Gömülü olarak yaşamını sürdüren yirmilik dişler diğer dişleri sıkıştırdığı için soruna sebep olur.  20 yaş dişleri çıkma konusunda sıkıntı yaşar ve etrafında hapsedilen enfeksiyon bir alan oluşturur.  Bu da hem acı verir hem de ağrı ve şişliğe sebep olur. 20 yaş dişleri genellikle yatay pozisyondadır.  Dolayısıyla kapladığı alan geniştir. Etrafında bulunan sağlıklı dişe zarar verir.  Hatta bu dişlerin kökünü dahi eritebilir.  Özellikle kadınlarda çenenin büyümesine dahi sebep olabilir. 

20 Yaş Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

20 yaş diş çekimleri çene cerrahisi alanına giren çekimlerdir. Gömülü oldukları için önce diş sinirlerinin etrafında bulunan dokular lokal anestezi yapılarak uyuşturulur. Ardından çene kemiğinde belli oranda bir aşındırma yapılır ve gömülü olan dişin pozisyonu izlenir. Gerekirse parçalı veya tek çekim olarak çekim işlemi gerçekleşir. Etrafında enfeksiyona sebep olmuşsa o alan temizlenir gerektiğinde dikiş atılarak işlem bitirilir. 

24 Saat Açık Dişçi Hizmeti 

24 saat açık dişçi hizmeti veren bir diş hastanesi veya diş hekimi öncelikle insanlara son derece güven verir.  Çünkü insanların en korktuğu ve bu konuda panik yaptığı durumlardan biri gece diş sorunu olmasıdır.  Bugüne kadar acil diş rahatsızlıklarında profesyonel dişçiden hizmet alınmazdı.  Ancak bugün bu hizmeti veren diş klinikleri ve diş hekimleri var.  

24 saat açık dişçi yalnızca acil diş çekim hizmeti dışında süregelen diş tedavileri ile ilgili yaşanan sorunların giderilmesi, eksik kalan diş tedavisinin devam etmesi,  var olan bir tedavinin en kısa sürede bitirilerek hastanın rahatlatılması açısından son derece önem taşımaktadır.  Yapılan bu hizmet hasta açısından yüksek kaliteli bir hizmettir. 

Protez Diş Tedavisi

Diş kayıpları ile birlikte ağız içi dokuları zarar görür.  Dolayısıyla bu durum ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Bunun için hekimin ve hastanın ortak kararıyla protez diş tedavisine kararı verilebilir.  Diş kaybı birçok sorunları da beraberinde getirir. 

Bazı hastalarda diş kaybı tek bir tane olurken bazı hastalarda birden çok hatta dişlerin tamamının kaybı söz konusudur. Böyle durumlarda diş aralarında büyük boşluk kalır.  En kısa sürede tedavi gerçekleşmezse ardından diş eti sorunları oluşur ve bu da insan yaşamının kalitesini bozar.  Bu durum son derece sıkıntılı bir durumdur. Yemek yeme, konuşma gibi temel yetilerini de kaybeder.  Protez diş tedavisi uzun yıllardır yapılan bugün çok daha gelişmiş olarak ve daha kısa sürede gerçekleşen tedavilerden biridir. Kaybedilen dişlerin yerine medikal malzemeler kullanılarak oluşturulan protez tedavisinde hasta eski dişlerinin işlevselliğine en kısa sürede kavuşur.  Protez dişlerin takılması insanı fiziksel açıdan rahatlatır.

Bunun yanı sıra aynı zamanda kişiye rahatlık sağlaması ve özgüven sağlaması açısından da psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Ancak gerek protez dişlerde gerekse diğer diş tedavilerinde ağız ve diş sağlığı hasta açısından son derece önemlidir.  Özellikle yapılan protez dişlerin zarar görmemesi ağız içi hijyeni ve bakımına bağlıdır.  Diş temizliğinin düzenli yapılması günde en az dişlerin iki kez fırçalanması hem tedavinin daha uzun ömürlü olmasına hem de diş eti problemlerinin oluşmasının önlenmesi açısından önemlidir.


Harita

Yol Tarifi Al
Etiketler

#

İletişim Formu
Vega Dent Vega Dent
(0312) 373 13 14